Hastalığın/Durumun/Oluşumun

 

Tanımı: Anormal uterus kanamaları, önemsiz fizyolojik değişiklikler nedeni ile ortaya çıkabilileceği gibi, önemli hastalıklarırın bir belirtiside olabilir.Menstural düzensizliklerin bu nedenle üzerinde önemli durularak, altında ciddi bir sorun olup olmadığı araştırılmadılır.Anormal uterus kanamaları,menstural kanamanın sıklığı,miktarı ve süresindeki değişikliklere göre isimalır.Normal siklus düzeninden sapmaları gösteren bu terimler şunlardır.

Amenore (Amenorrhea) Adetin olmaması,kesilmesi

Menoraji (Menorhagia-hipermenorrhea) adetkanama miktarının fazla olması.

Metroraji (metrorhagia) Adet kanamanındüzensiz olması veya adet kanama dışında herhangi bir zamanda kanama olması.

Hipomonera (Hypomonerrhea)Adet kanama miktarının az olması.

Oligomonera (Olligomonerrhea) Adetin 35 günden daha uzun aralıklarla olması

Polimonera (polymonererhea)adet kanamasının 22 günden daha kısa aralarla olması

Şikayetleri: Adet olamama,sık adet olma,düzensiz adet olma,

çok adet olma,az adet olma gibi şikayetlerle başvurabilir.

 

Bulguları: 17 yaşına kadar adet olmama, 3 aydan daha uzun süre adet olmama,şişkinlik hissi,halsizlik, normalden daha fazla ve da daha az kanama, ara kanamalar,daha sık yada daha uzun aralıklarla adet olma

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır:Problemin kaynağını ortaya koymak için sırasıyla jinekolojik muayene, ultrasonoğrafik muayene (gereğinde tomografi ,MR.,HSG)ve aynı anda yumurtalıktan ve vücudun diğer bölgelerinden (özellikle tiroid bezinden) salgılanan hormonların ölçümü gerekir. Hormonal ölçüm yaparken adet döngüsünün belirli dönemlerinin tercih edildiği unutulmammalıdır.(adet döngüsünün2-4 günleri).

 

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Nedene yönelik tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.Gebelik durumunun varlığı düşünülmelidir.Anotomik nedenler varsa (myom varlığı) polip varlığı gibi) cerrahi seçenekler düşünülebilir. Hormonel bozukluklar varsa buna yönelik ilaç başlanabilir.

 

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Hastaların adet günlüğü tutması önemlidir.Kaç günde bir adet oluyor,adetler kaç gün sürüyor,günde kaç ped değişiyor;bunları not alarak tedavi başarısı takip edilebilir.