Hastalığın/Durumun/Oluşumun

Tanımı: Ağız yaraları genellikle halk arasında aftlar için kullanılan bir terim olarak düşünülebilir. Ağız boşluğunun pek çok yerinde görülebilirler ancak aftlar dışında pek çok yara (lezyonda) bulunabilir.

Şikayetleri: Aftlar üzeri beyaz-krem renkli ağrılı, zaman zaman birşeyler yemesine, hatta kusmasına engel olabilir. Aftlar 1-2 mm kadar derinliğe ulaşabilir. Aft dışında beyaz, kırmızı plak tarzı yaralar, siğil yada şişlik şeklinde yaralarda bulunabilir. Ağrısız olabilirler.

Bulguları: Beyaz-krem renkli ülsere ağrılı yaralar şeklinde olabilirler. 1-2 mm yada daha fazla çukurluk (ülsere) şeklinde olabildikleri gibi, ağrısız beyaz yada kırmızı tabakalar şeklinde de olabilirler.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Ağız içerisindeki geçmeyen yaralarda doktora başvurulmalıdır. Aftlar genellikle gargara, vitamin gibi destekleyivi tedavilerle geçer ancak zaman zaman parça alınıp incelenmesi tedavi planının buna göre yapılması gerekebilir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Aftlarda beslenmeye, vücut direncine dikkat edilmesi, antiseptik ağrı kesici, gargara, spreylerin kullanılması gerekirse vitamin desteği alınması gerekir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Genel sağlık kuralı olarak beslenme ve ağız bakımına dikkat edilmesi düzenli sağlık kontrollerinin yapılması, stresten uzak durulması, demir ve vitamin eksikliği gibi altta yatan sebepler düzeltilmeli, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.