Hastalığın/Durumun/Oluşumun

Tanımı: AIDS, HIV ( Human Immunodeficiency Virus : İnsan Bağışık Yetmezlik Virüsü) tarafından oluşturulan bir hastalık bütünüdür.

Şikayetleri: HIV bulaştığı insanın vücudunda yıllarca belirti vermeden kalabilir. Eğer kişi virüsü cinsel yolla almışsa,8-10 yıl boyunca hekime başvurmasını gerektiren bir bulgu olmayabilir. Virüs kan yolu ile alınmışsa, bu süre azalarak, 5 ay-2 yıl arasında değişebilir. Kişi virüsü aldığı andan itibaren başkalrına bulaştırabilir. Genellikle hastalar hızlı kilo kaybı, öksürük, yüksek ateş, halsizlik, ishal, dilde, ağızda ve boğazda beyaz lekeler gibi şikayetlerle doktora başvurabilirler.

Bulguları:HIV enfeksiyonun belirtileri şunlar olabilir: Hızlı kilo vermek, kuru öksürük, nükseden yüksek ateş ve gece terlemeler, ileri derecede ve açıklanamayan bir bitkinlik, 1 haftadan fazla süren ishal, dilde, ağızda ve boğazda beyaz nokta ve lekeler, zatürre, derinin üstünde veya altında, ağzın içinde, burunda ve göz kapaklarında kırmızı, kahverengi, pembe veya mor lekeler, hafıza kaybı, depresyon ve başka nörolojik rahatsızlıklar

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: HIV'in tanısı yapılan kan testleriyle olur. HIV vücuda girdikten sonra 3-12 yıl bulgu vermeyebilir. HIV pozitif olup olmadığınızı anlamanız için doğru zamanda HIV testi yaptırmanız gerekir. HIV teşhisi için kullanılan testler, hastanın kanında, HIV'e karşı gelişmiş olan koruyucu maddeleri (antikor/antijen) saptamak amacıyla yapılır. Bu antikorlar/antijenler, virüs vücüda girer girmez oluşmaz. Antikorların vet-ya antijenlerin testlerle saptanabilir düzeye ulaşması, her kişide farklı zamanlarda gerçekleşir. Bu zamana ''Pencere Dönemi'' veya ''Kuluçka Dönemi'' denir. Bu süre genellikle 2-12 hafta arasındadır. Bu nedenle, kuşkulu bir ilişkiden/riskli temastan hemen sonra test yapılması uygun değildir. Bu testin doğru sonuç vermesi için 10-12 hafta süre geçmesi gerekmektedir. Korunmasız her türlü cinsel ilişki, güvenli olmayan kan alışverişi sonrası ve hamilelik öncesi HIV testi yaptırılması tavsiye edilir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: HIV tedavisi kompleks bir tedavi olduğundan doktorunuzda HIV ve AIDS tedavisi konusunda uzman olmalıdır. Tedaviniz hakkında karar verecek doktorun rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir hastanede ve kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir kişi olmalıdır. Bu HIV tedavisinin yararları ve riskleri hakkında herşeyi rahatlıkla sorabilmeniz için önemlidir. Ayrıca Türkiye'de HIV/AIDS tanı ve tedavisi hakkında sizi yönlendirebilecek ve yardımcı olabilecek merkezler olmalıdır.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Bulaş yolları hakkında ve gebelik sırasında bebeğe bulaşabileceği hakkında hasta bilgilendirmelidir. Hastanın ateşi olduğunda doktoruna başvurması gereklidir.