Hastalığın /Durumun/ Oluşumun ;

Tanımı: Akdeniz humması, Malta humması veya Bruselloz da denilen Brucella bakterileri yüzünden ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır.

İlk kez 1897'de Danimarkalı veteriner hekim Berhnhard Bang Brucella abortus`u ayrıştırmıştır. Bu nedenle hastalığın Bang hastalığı olarak da anıldığı olmuştur.

Aslen bir hayvan hastalığı olan bruselloz insanlarda da görülen bir zoonoz hastalıktır. Duyarlı hayvanlara genellikle, enfekte hayvanlarla doğrudan temas yoluyla veya enfekte hayvanların akıntıları/atıkları ile çevresel yolla bulaşır. Hayvanlar bu materyalleri ve Brucella etkeni ile bulaşık su ve gıdayı tüketerek enfekte olurlar. Süt, idrar, dışkı ve eklem sıvıları da bakterilerin yayılma kaynağıdır.

Şikayetleri: Diğer ateşli hastalıklara benzer şikayetlerle başvuru olur. Kas ağrıları, kemik ağrıları, terleme, halsizlik, iştahsızlık ve buna bağlı olarak da kilo kaybı ile hastalar başvurabilir.      

Bulguları: Akdeniz humması hastalığında en sık bulgular ateş, hepatomegali, splenomegali ve artrittir. Hastalığın evresine göre değişik bulgularla hastalar başvurabilir.  

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Kültür ile bakterinin gösterilmesi veya Antikorların gösterilmesi ile tanı koyulur. Antikorların gösterilmesi için ise; Standart tüp aglütinasyonu, Rose Bengal lam testi , Coombs testi, Spot ve dipstick testi, IFA testi, ELISA ve PCR yöntemleri kullanılabilir.   

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Çeşitli antibiyotikler tedavide kullanılır. Tetrasiklinler, doksisiklin, rifampin, streptomisin ve trimetoprim-sulfametoksazol Akdeniz humması tedavisinde etkilidir. Fakat tedavinin en az altı hafta kullanılması gerekir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir :. Tedavinin kısa sürede bırakılmaması ve tedavi uyumu önemlidir.