Hastalığın /Durumun/ Oluşumun;

Tanımı: Alerji, duyarlı kişilerde görülen, aslında zararlı olmayan bazı maddelere karşı vücudun aşırı reaksiyon göstermesidir.

Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşı da aşırı yanıt verir. Bu reaksiyonlara "aşırı duyarlılık" ya da "alerji" adı verilir. Alerjik reaksiyona yol açan antijene de "alerjen" denir. Alerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar, vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler.

Şikâyetleri: Alerji belirtileri kaşıntı, cilt döküntüsü, solunum sıkıntısı, hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı olarak görülebileceği gibi bayılma ve ani ölüm de görülebilir. Alerjen madde ile her karşılaşma sonrası benzer tepkileri gösterir.

Bulguları: Döküntü, solunum sıkıntısı, hipotansiyon gibi bulgular görülebilir. 

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Tam kan sayımı, periferik yayma, alerjen için IgE düzeyi ve öyküye göre yapılacak deri prik testi ve provokasyon testleri ile tanısı koyulabilir. Tanı için en önemli aşama ailenin verdiği öykünün alerji ile uyumlu olmasıdır.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Alerjik hastalığın tipine ve tuttuğu sisteme göre tedavi prensipleri değişmektedir. Antihistaminik, kortikosteroid(inhaler, topikal, intranazal) tedavileri ön planda kullanılabilir. Hastalığın şiddetine göre immunoterapi de tedavi seçeneklerindendir.

Tedavisi sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Tedavilerin yan etkilerini düşünerek doktorun verdiği süre ve dozda kullanılması önemlidir. Tedavi uyumu hastalığın gidişatı açısından çok önemlidir.