Hastalığın /Durumun/ Oluşumun;

Tanımı: Anne adayının karın cildinden girilen bir iğneyle rahim içine ve buradan da bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılması ve buradan sıvı alınması işlemine verilen isimdir.

Hangi durumlarda uygulanır:  En sık kullanım sebebi bebekte kromozom anomalisi araştırmasıdır. Bebeğe ait metabolik hastalıkların tanısı, NTD (nöral tüp defekti) araştırması ya da bebeğin akciğer olgunlaşmasının araştırılması gibi nedenlerle kullanılabilir. Ağır polihidramnios ( bebeğin sıvısının normalden fazla olması) gibi durumlarda anne adayını rahatlatmak için tedavi amaçlı kullanılabilir. Amniyosentez ikili yada üçlü tarama testleri sonucu çıkan değerlerin yüksek olması durumunda yapılan ileri incelemedir.

Ne zaman yapılmalıdır.: Erken Amniyosentez 13. Haftada yapılabileceği gibi geç amniyosentez 21-22 haftaya kadar uygulanabilir. Genellikle uygulanan 15-20 hafta arası amniyosentez uygulaması için en uygun haftalar olarak daha az risk taşımaktadır.

Uygulama nasıldır: Anne adayının ultrason incelemesi sonrası, karın bölgesi cildi temizledikten sonra iğne rahmin içine sokulur. Ultrason ekranı eşliğinde işleme uygun incelikle spiral iğne kullanılarak rahime ve buradan da amniyon sıvısının bulunduğu boşluğa ulaşılır. Gerekli görülen yaklaşık 20 ml sıvı enjektöre çekilir. Bu esnada ultrasondan bebeğin hareketleri göz önünde bulundurulur. Enjektörün çıkarılmasından sonra işleme son verilir. Alınan amniyon sıvısı materyali incelemek üzere laboratuvara gönderilir. Amniyosentez sonrası fetüs için gerekli sıvıyı vücut geri yerine koyar. Alınan miktarı anne vücudunun yaklaşık 3 saat çerisinde tümüyle yerine koyduğu tahmin edilmektedir.

Riskleri nelerdir:

  1. Gebelik Kaybı: Amniyosenteze bağlı gebelik kaybı oranı %0,5 (1/200) tir. Düşüğün en sık nedeni gebelik kesesinde açılan delikten kese içindeki sıvının sızarak hastanın vajinasından boşalmasıdır.
  2. Vajinal yoldan su gelmesi: %1-2 sıklıkla gelişir. Bu durumdaki gebelerin %10 unda düşük gelişebilir. Çoğu kez gebelik sorunsuz devam eder. Çok seyrek olarak bebek suyu az ya da susuz bir ortamda gelişmesini sürdürmek zorunda kalabilir. Bebeğin akciğerleri bu durumdan zarar görebilir.
  3. Ağrı: kısa süreli ağrı normaldir. Genellikle ağrı kesici almak gerekmez. Girişimden sonra tek tablet parasetamol kullanılabilir. Rahatsız edici ağrı çok nadird,r. Hasta hekimine haber vermelidir.
  4. Kanama: Çok nadirdir. Genellikle kendiliğinden durur.
  5. Enfeksiyon: Çok nadir ama ciddi bir durumdur. Kesin tanı konulduğunda gebeliğin sonlandırılması gerekir.
  6. İğnenin bebeğe zarar vermesi: Günümüz tekniği ile bu olasılık yok denecek kadar azdır.
  7. Kan uyuşmazlığı: RH grup uyuşmazlığı olan gebelerde (anne Rh-, baba Rh+) amniyosentez izoantikorların oluşmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek amacıyla amniyosentezden sonra anne adayına Anti D uygulanır.
  8. Annenin karın duvarında kan pıhtısı: Nadirdir ve çoğu kez kendiliğinden geçer.

Amniyosentez Sonuçları  Ne kadar sürede rapor edilir: Testlerin sonucu genellikle 2-3 hafta içinde çıkar. Günümüzde FISH ve QF-PCR gibi yöntemlerle 24-48 saat içinde hızlı sonuçlar elde edilebilmekte ise de 2-3 haftada sonuç veren hücre kültürü yöntemi en güvenilir sonuçları vermektedir. Nadiren laboratuvar sonuç vermeyebilir. Bu durumda girişim tekrarı gelişebilir.

Amniyosentez sonucunun güvenirliği nasıldır: Amniyosentezin kromozom anomalileri saptama başarısı %99,5 olarak bildirilmiştir. Kromozom anomalisi saptandığında bunun anne karnında yapılabilecek tıbbi bir tedavisi yoktur. Yapılacak seçim bebeğin anomalili olarak doğması yada gebeliğin sonlandırılmasıdır. Karar aileye aittir.