Hastalığın /Durumun/ Oluşumun ;

Tanımı: Kansızlık toplam kırmızı kan hücresi sayısının azalması buna bağlı doku oksijen yetersizliğine sebep olmasıdır.

Şikayetleri : Solukluk, halsizlik yorgunluk nefes darlığı, çarpıntı. Şikayetler aneminin nedenine bağlı olarak değişebilir.       

Bulguları:  Solukluk, halsizlik yorgunluk nefes darlığı, çarpıntı. şikayetler aneminin nedenine bağlı olarak değişebilir. İdrar ve dışkıda kanama , soluk cilt.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Kan demir seviyesi kan demir deposu vitamin düzeylerine bakılmalıdır. Büyük abdestte gizli kan testi yapılmalıdır.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Demir tedavisi verilmelidir. İltihaplı bağırsak hastalığı varsa midesi alınmışsa kan değeri çok düşük doğuma yakın gebelerde damardan demir tedavisi verilebilir.Bu durumlar yoksa ağızdan demir tedavisi oldukça etkilidir. Kansızlığın sebebi vitamin eksikliğinden ise yine doktorun önereceği vitamin tedavisi faydalı olur ancak doğuştan veya kemik iliğinden kaynaklanan kansızlık durumlarında kan hastalıkları uzmanınca önerilecek tedaviye uyulması gerekir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Kansızlık yapan neden demir ekliğinden ise mide bağırsak hastalıkları açısından kontrollerini yaptırmak, bayan hastalar kadın doğum doktorları tarafından kontrollerini yaptırması, düzenli ve belirli derece de et, yumurta ve balık tüketimi olmalıdır.