Hastalığın /Durumun/ Oluşumun;

Tanımı:  “Aort” dediğimiz damar, kalpten çıktıktan sonra vücuda dağılan kanı pompalayan ana atardamardır. Aort anevrizması ise; Kalpten çıkan bu ana atardamarın, damar çapının normalden %50 daha fazla genişlemesine yol açan bir cins balonlaşma olarak tarif edilebilir.

Şikâyetleri: Anevrizmaların bulgu ve işaretleri tipine, yerleşimine ve patlayıp patlamadığına veya vücuttaki diğer yapılarla ilişkisine bağlıdır. Anevrizmalar yıllar boyunca herhangi bir şikâyete yol açmaksızın oluşup büyüyebilir. Genellikle hastalar, kendisini halsiz ve yorgun hisseder, güç ve kuvvet isteyen işleri yaparken zorlanır göğüs bölgesinde kalp çarpıntılarını hissettiğini söyler.

Bulguları:Normal doktor muayenesinde tespit etmek zordur. Doktorun kalp atımlarını dinlemesinde bazen olmaması gereken sesler duyulabilir ve buradan şüphelenilebilinir. Anevrizmaların bulgu ve işaretleri tipine, yerleşimine ve patlayıp patlamadığına veya vücuttaki diğer yapılarla ilişkisine bağlıdır. Anevrizmalar yıllar boyunca herhangi bir şikâyete yol açmaksızın oluşup büyüyebilir.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Anevrizmalar, rutin fizik muayene sırasında şans eseri bulunabilirler. Sıklıkla göğüs veya karın ağrısı gibi başka nedenlerle yapılan ultrason, röntgen veya bilgisayarlı tomografi sırasında şans eseri bulunurlar. Bu nedenle kapsamlı bir doktor muayenesi yapılması gerekmektedir. Anevrizma tanısı koymak için röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans görüntüleme, anjiografi gibi yöntemler kullanılır. Özellikle hastanın kalp filmi çekilmelidir. Daha sonrasında Eko kardiyografi olarak isimlendirilen tetkik yapılır. Büyük oranda bu tetkik ile teşhis edilir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Eğer aort çapı küçük ise (3cm'den az) ve herhangi bir şikayeti yoksa yakın takiple 5-10 yılda bir muayene gereklidir. Eğer aort çapı 3-4 cm arasındaysa hasta yılda bir kez ultrason yapılması için doktora gelmelidir. Eğer aort çapı 4-4,5 cm arasındaysa her 6 ayda bir test yapılmalıdır. Eğer aort çapı 5 cm'den büyükse veya yılda 1 cm'den fazla büyüme varsa en kısa zamanda cerrahi yapılmalıdır. Anevrizma tedavisi için ameliyat gerekli ise anevrizmanın yerleşimine, boyutuna ve aort kapakçığının fonksiyonuna göre ameliyat şekline karar verilir. Torasik aort anevrizmalarının tedavisi için seçilebilecek operasyon yöntemleri: Tüp greft yerleştirilmesi ile asendan anevrizma tamiri: Eğer aort kapakçığı normal, aort kökü genişlememiş ve anevrizma asendan aortta ise anevrizma tamiri tüp greft yerleştirilmesi şeklinde yapılır. 

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Doktorun tavsiyelerine doğrudan uyulmalı doktor kontrolleri hiç aksatılmamalıdır.