Hastalığın /Durumun/ Oluşumun ;

Tanımı: Gündelik travmalar veya spor yaralanmaları sonucu diz ekleminde meydana gelen menüsküs yırtıkları, bağ lezyonları veya kıkırdak lezyonları.

Şikâyetleri: Diz ekleminde ağrı, hareketle artan veya nitelik değiştiren ağrı, diz ekleminde şişme, dizde boşalma hissi, dize karşı güvensizlik duyumsanması

Bulguları: Eklemde effüzyon (şişlik), muayene yöntemleri sonucu saptanan ağrı (örneğin menüsküs yırtıkları veye kıkırdak lezyonları), muayene yöntemleri ile saptanan anormal hareket (örn. bağ lezyonları)

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Anamnez (hastanın şikayetlerini dile getirmesi), Özel muayene yöntemleri, direkt radyografik inceleme, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve Artroskopik görüntüleme (tanısal amaçlı)

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Artroskopik ameliyat

Artroskopi ameliyatında; diz eklemi sıvı (serum fizyolojik ) ile şişirilerek,  dize eklem hizasından 1’er cm lik 2 küçük kesi ile girilerek; bir insizyondan kamera ile girilerek görüntü alınır ve sisteme bağlı ekrana diz içi yansıtılır, diğer insizyondan ise küçük cerrahi aletler yardımı ile cerrahi işlemler yapılır.

Artroskopik diz cerrahisi yöntemi ile menüsküs yırtıklarının tedavisi, diz eklem kıkırdağında gelişmiş lezyonların onarımı ve tedavisi, çapraz bağ yaralanmalarının tamiri ve diz eklemi içindeki yabancı cisimlerin çıkarılması gibi işlemler yapılabilmektedir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Artroskopi işlemi sonrası hasta kısa sürede taburcu edilir. Ameliyat sonrası şişlik gidermek için soğuk uygulama, ağrı kesici tedavi ve risk grubundaki hastalarda kan sulandırıcı tedavi gerekebilir.

Artroskopik diz cerrahisi sonrası, yapılan işleme göre hasta hemen mobilize edilebileceği gibi (örneğin basit menüsküs müdahaleleri), yapılan işleme göre diz çevresi kasların güçlendirilmesi için egzersiz yapılması veya özel rehabilitasyon programlarına uymak gerekebilir (örn Ön çapraz bağ tedavisi)