thumb shutterstock 409477429Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Kronik Böbrek Hastalığı Sık Mıdır?

Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması,Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir.

Kronik Böbrek Hastalığının Sonuçları Nelerdir?

Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyreder ve sinsi bir şekilde ilerler, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebilir. Bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamaz. Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığı iki önemli sonuca yol açar:

 1. Böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi. Bu evreye ulaşan hastaların yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerekir. Bu tedavilerin maliyeti oldukça yüksektir. 
 2. Özellikle eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski, kronik böbrek hastalığı olan bireylerde genel toplumdan 10-30 kat daha yüksektir.

Kronik Böbrek Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?

Kronik böbrek hastalığı erken dönemde saptanır ve uygun şekilde tedavi edilirse ilerlemesi engellenebilir veya yavaşlatılabilir ve yüksek ölüm riski azaltılabilir. Hastalığın tedavisi diyet ve bazı ilaçlardan oluşur. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararı o kadar fazla olur.

Kronik Böbrek Hastalığının Tanısı Zor Mudur?

Kronik böbrek hastalığının tanısı oldukça kolay ve ucuzdur. Kanda kreatinin ve idrarda protein ölçümü tanının büyük oranda konulmasını sağlar. thumb shutterstock 518958931

Kimler Risk Altındadır?

 • Diyabetiniz var mı?
 • Kan basıncınız yüksek mi?
 • Kalp hastası mısınız?
 • Ailenizde böbrek hastası var mı?
 • Kilonuz fazla mı?
 • Sigara içiyor musunuz?
 • Yaşınız 60’dan büyük mü?

Bu sorulardan en az birisine yanıtınız evet ise kronik böbrek hastalığı için risk altındasınız.


Test yaptırmak üzere doktora başvurunuz.


Böbrekleriniz De Yaşlanır, Tıpkı Sizin Gibi

Kronik böbrek hastalığı her yaşta görülebilir, ancak yaş ilerledikçe hastalığın sıklığı giderek artar. Öyle ki, 55-75 yaş grubundan kişilerin  % 20-30’unda, 75 yaşın üzerindeki kişilerin ise yaklaşık yarısında kronik böbrek hastalığı mevcuttur. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak, 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl % 1 oranında azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe sıklığı artan diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları da böbreklerin bozulmasına yol açar. Bu nedenle 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir.

Kronik Böbrek Hastalığından Korunmak Mümkün Mü?

Evet

Kronik Böbrek Hastalığından Korunmak İçin 8 ALTIN KURAL:

 1. Düzenli egzersiz yapın
 2. Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun
 3. Tuzu azaltın
 4. Yeterli sıvı alın
 5. Sigara içmeyin
 6. Ağrı kesici ilaçlardan kaçının
 7. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün
 8. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin

Daha Az Tuz, Daha Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı yaşam için günde 5 gram tuz alınması yeterlidir. Oysa toplumumuzda günlük tuz tüketimi bunun üç katı kadardır. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon, kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığı için çok önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca mide, akciğer ve mesane gibi bazı kanserlerle ve osteoporozla da ilişkisi gösterilmiştir. Günlük tuz tüketiminin 5-6 grama düşürülmesi kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığına bağlı ölümleri % 20 oranında azaltabilir. Siz de sağlığınız için daha az tuz tüketin.