hsgm kazalarÇocukları Kazalardan Korunmak Neden Önemlidir?

Dünya genelinde çocuk acil başvurularında her zaman ilk üç neden içinde evde olan yaralanmalar gelir. Her yıl evde olan yaralanmalara bağlı hayatını kaybeden çocuk sayısı, lösemi ve menenjit gibi hastalıklara bağlı yaşamını yitiren çocuk sayısından fazladır. Çocukluk çağı yaralanmalarının %70-75’i ev ve evin yakın çevresinde ortaya çıkar ve yaralanmaların %58’i çocuk bir erişkinin yanındayken gerçekleşir. Çocukların kazalar açısından emniyetli ortamlarda yaşamaları, koruyucu önlemlerin alınması ve yaşam alanlarının emniyetinin denetlenmesi erişkinlerin sorumluluğundadır. 

Kazalar Neden Çocuklarda Sık Görülür? 

  • Meraklıdırlar 
  • Öğrenmek isterler 
  • Dokunmak isterler 
  • Tatmak isterler 
  • Denemek isterler 
  • Tehlikeyi bilmez-anlamazlar 
  • Kendine zarar vereceğini düşünemezler 
  • Taklit ederler 

Çocuklarda Yaralanmaya Neden Olan Kazalar Nelerdir?

Kazaların nedenleri yaşa bağlı olarak değişir. Süt çocukluğu ve oyun çocukluğu döneminde çocukların temel yaşam alanları ev ve ev çevresi olduğu için ev kazaları özel bir önem taşımaktadır. Okul çağı çocuklarının ise ev dışında, yollarda, parklarda ve okul ortamında yaralanma riski daha yüksektir. Evde karşılaşılan kazaların tipleri yaşa göre değişmektedir. İlk 5 yaş içindeki çocuklarda en sık görülen yaralanmalar düşme, yanma ve zehirlenme nedeniyle olmaktadır. 

Çocukların yaşlarına göre sık görülen kaza tipleri nelerdir?

Yaş grubu

Kaza tipleri

1 yaş altı

Yanma, Düşme, Zehirlenme

1 yaş

Yanma, Düşme, Yabancı cisim, Zehirlenme

2 yaş

Zehirlenme, Düşme, Yanma

3 yaş

Düşme, Yanma

4 yaş

Düşme, Trafik kazası

5 yaş

Düşme, Çarpma, Trafik kazası

 

Küçük Bebeklerin Kaza ve Yaralanma Riskini Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

Ani bebek ölüm riskini azaltmak için ilk aylarda bebeğin yalnızca sırt üstü yatırılması (yüzüstü ve yan yatırılmaması), yatağının yumuşak olmaması, yatak içinde yumuşak battaniye, oyuncak ve benzeri bulundurulmaması, yatak içinde farklı bebek pozisyonlayıcıları ve yastık kullanılmaması, bebeğin yattığı odanın aşırı sıcak olmasının önlenmesi, sigara içilmemesi ve bebekle annenin aynı odada ancak farklı yataklarda yatması sağlanmalıdır.

Talk pudrası kullanılmamalı, bebeğin yatağında ya da giysisinde uzun ip, kurdela vb bulundurulmamalıdır.

Bebeğin başı hızlı hoplatıp zıplatılmamalı, hareket halindeyken başı ve boynu sürekli desteklenmelidir.