thumb shutterstock 365064065Hastalık Etkeni:

Giardiyazis hastalığı Giardia intestinalis adlı parazit neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Giardiazis hastalığı ince bağırsakta Giardia Lamblia paraziti tarafında meydana gelen bir hastalıktır. Genelde belirtisizdir ama bazen kronik veya akut ishale yol açabilir.

Türleri: 

Farklı hayvan türlerinde infeksiyona neden olan 40'a yakın tür bildirilmiştir, insanlarda patojen olan tür Giardia intestinalistir.

Bulaşma Yolları:

Parazit, hasta olan veya hasta olmadan bu paraziti ince bağırsakların da taşıyan (portör) insanların dışkılarından bulaşmaktadır.

Parazitin en önemli özelliği bağırsak dışındaki ortamlarda kist yapısına bürünerek uzun süre canlı kalabilmesidir. Bu nedenle insandan insana bulaşmanın en önemli yollan arasında; uygun olmayan suların (denetimsiz satılan sokak suları, kuyu suları, ruhsatsız sular gibi) tüketilmesi, yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketilmesi ve uygun olmayan şartlarda pişirilen yiyeceklerin tüketilmesi de bulaşmada rol oynar.

Korunma Yolları:

Hastalıktan korunmak için kişisel hijyene dikkat edilmelidir.

Hastalığın bildirildiği bir bölgeyi ziyaret ederken; Sadece kaynamış su, ruhsatlı ve sertifikalı hazır su içilmelidir.

Kanalizasyon atıklarını hiçbir şekilde tarım alanlarında kullanılmaması ve bu atıkların gıda ve içme sularına temasına izin verilmemesi gerekir.

Çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Hastalık hakkında insanlar bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir.

Tedavisi:

Hastalığın tedavisinde uygun antibiyotikler kullanılır.