Hastalığın /Durumun/ Oluşumun ;

Tanımı: Kan basıncının belirli bir dengenin altına düşmesi  sonrası oluşan durumdur. Genelikle ilan basıncı 90-60 altına düşmesi sonrası oluşur.

Şikayetleri: Tansiyon düşüsünün ciddiyetine bağlı olarak baş dönmesi , halsizlik ,yorgunluk ,güçsüzlük ,fenalaşma hissi ve ciddi oldugunda bayılmalara yol açabilir.           

Bulguları: Tansiyon düşüklügü ( hipotansiyon ) genellikle yukarıda bahsettigim şikayetleri olan insanlarda bu şikayetlerle birlikte kan basıncının ( tansiyon ) 90- 60 altına düşmesi ile fark edilir.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır: Baş dönmesi , halsizlik , fenalaşma hissi ve bayılma şikayetleri olan hastalarda özellikle sık sık bu şikayetleri oluyorsa tansiyon takibi yapılmalıdır. En az 4-7 gün sabah akşam (2x1)tansiyon takibi önerilmektedir.Ciddi vakalarda tansiyon holter ile tansiyon takibi yapılabilir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır: Çoğunlukla özellikle gençler (40 yaş altı) iyi huylu seyreder ama sık sık şikayetleri olanlarda bol sıvı alımı önerilmelidir.Ayrıca tuz alımı biraz artırılabilir. 40yaş üstü hastalarda altda yatan kalp hastalıgı ve ilaç kullanımı mutlaka araştırılmalıdır.Altda yatan hastalık yoklugunda gine sıvı alımı artırılmalıdır  varsa altda yatan hastalık  mutlaka tedavi edilmelidir.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir:  Bu hastalar mutlaka sıvı alımın artırmalı , sık sık sıvı almalıdır. Fazla ayakta kalmamaya çalışmalıdır , tansiyon düşüklügü şikayetlerine yol açan ortamlardan uzak durmalıdır. Bu şikayetleri başladıgında mümkünse hemen oturur duruma ve ya yatar duruma geçmelidir.Aynı tansiyon düşüklügü ( hipotansiyon)durumunun altta yatan hastalık (kalp hastalıgı v.b)yoklugunda iyi huylu seyrettiğini unutmamalıdır.