Hastalığın /Durumun/ Oluşumun;

Tanımı: Refraksiyon ( kırılma ) kusuru.

Şikayetleri:  Göz  ağrısı ,Az görme, gözlerde yanma ve kuruluk hissi, sık sık göz kırpma hissi, kapaklarda kaşıntı, kapak kenarında kızarıklık , yakın çalışmaya devam edildiğinde sıklıkla alın bölgesinde olmak üzere baş ağrısı gelişebilir. Yakın çalışma ve zayıf aydınlatmada sıkıntılar daha da artar. Bu nedenle okul başarısını engelleyen önemli bir problem olarak karşımıza çıkar. Hipermetropinin derecesi  ile ağrıların şiddeti arasında genellikle bir orantı yoktur. İleri yaşlarda ise kişi uyumunu kullanamayacağından bu şikayetler genellikle olmaz.

Bulguları: Hastanın vizyon muaynesin de uzağı ve yakını az görmesi ile ortaya çıkar. Göz muayenesinde yapılan ölçümlerle tanı kesinleşir.

Tanısı İçin Neler Yapılmalıdır :  Hipermetropinin latent tipi, göz içindeki silier kasın damla ile muayenesi sonrası etkisiz hale getirilmesi sonucu ortaya çıkan tipidir. Bu yüzden çocuklarda ve gençlerde damlalı vizyon muayenesi şarttır. Manifest Hipermetropi ise damla koymadan da ortaya çıkartılabilen hipermetropidir. Tüm bunlarında dışında bir de Patolojik Hipermetropi vardır. Bu gözün şekilsel bozuklukları , tümör, göz içi tabakaların ayrışması, göz merceğinin kayması gibi durumlarda ortaya çıkar. Bunlarda gözlük yarar sağlamaz.

Mutlak Göz Hekimi Tarafından Muayene Gerektirir.

Tedavisi İçin Neler Yapılmalıdır : Gözlük takmak gerekir. Şartlar uygunsa kontakt lens denenebilir. Hipermetropi derecesi düşük, görme keskinliği normal, iki gözle görmesi doğal , yukarıda belirtilen şikayetler yok ve şaşılık yoksa gözlük takmak gerekmeyebilir. Hangi yaşta olursa olsun görme keskinliğinde azalamaya yol açan hipermetropiler mutlaka düzeltilmelidir. İlk gözlük kullanımında sıkıntılar ortaya çıkabileceğinden birkaç aylık kontrollerle gerçek gözlük numarasına ulaşılır.

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir: Gözlükleri hekim önerisine uygun takmak, kontrollerini zamanında yaptırmak, hipermetropinin yol açacağı tüm problemlerden hastaları korur.